Červencové Pastelohraní ve Starém Bohumíně bude tvůrčí.

10. 06. 2016
Červencové Pastelohraní ve Starém Bohumíně bude tvůrčí.

Začátek letních prázdnin v Bohumíně bude ve znamení barev. Pastelohraní ovládne náměstí a historické centrum ve Starém Bohumíně. Týdenní výtvarný plenér pořádá bohumínský spolek Maryška k letošnímu 760. výročí první písemné zmínky o osadě Bogun, předchůdkyni dnešní městské části Bohumína.

Týden tvůrčího snažení začne v neděli 3. července a potrvá do pátku 8. července. Stěžejním motivem Pastelohraní bude výtvarný plenér pod vedením vynikající polské malířky Wiery Kalinowské. Maluje speciálním druhem pastelů, kterými zachytí architekturu města, motivy domů, zákoutí, dvorky a další zajímavé motivy spojené se Starým Bohumínem.
Plenér zároveň nabídne každý den improvizované setkávání umělců-výtvarníků, literátů, herců, hudebníků a dalších tvůrčích lidí. Díky Pastelohraní pozná zajímavou výtvarnou techniku také veřejnost.

„Připravili jsme kurz, ve kterém se zájemci mohou seznámit se suchým pastelem a naučit se novou techniku práce se speciálním pastelem „PanPastelm“. Je to zcela jiný pastel, než na jaký jsou mnozí malíři zvyklí, nabízí nové možnosti. Kurz je pro zájemce starší 12 let a bude probíhat od 3. do 8. července,“ uvedla předsedkyně pořádajícího spolku Kamila Smigová.

Cena kurzovného pro mládež do 18 let je 250 korun, ostatní zaplatí 300 korun za den. Lekce trvá tři hodiny. V ceně je zahrnutý materiál, pomůcky, malířské stojany a odborné vedení lektorem. Kurz doprovodí výstava obrazů malířky Wiery Kalinowské v prostorách sdružení Přátel bohumínské historie v domě U Rytíře na náměstí ve Starém Bohumíně. Výstava začne 3. července (potrvá do 15. srpna).

Tvůrčí týden nabídne řadu příležitostí i pro milovníky ručních prací. Výtvarnice a designérka Eliška Václavíková Žilová připravila dílny zaměřené na textilní techniky. 6. a 7. července (středa, čtvrtek) si pod jejím vedením vyrobíte drhané náramky, náušnice, šperky na nohy nebo plstěné šperky (například kuličkové náušnice, korále, brože).

„Nechte se zlákat barevností voskových šňůr a technikou drhání. U plstěných šperků zase využijeme úžasné vlastnosti ovčí vlny a pomocí plstící jehly si budete moci vytvořit plstěný šperk technikou suchého plstění,“ láká zkušená výtvarnice Eliška Václavíková Žilová.

Zvláštním hostem Pastelohraní bude spisovatelka, překladatelka a rodačka z Bohumína Alena Mrázová. Ve čtvrtek 7. července večer představí svou novou knihu Brazílie ve mně. Dorazit by měli hosté z Česka, Německa, Venezuely a Polska.
Pastelohraní završí v pátek 8. července závěrečná vernisáž účastníků kurzu.

Generálním partnerem akce je město Bohumín. Partnery jsou Dům dětí a mládeže Fontána Bohumín, fotograf Petr Piechowicz www.photopepe.com, Televizní informační kanál Bohumín, sdružení Přátel bohumínské historie a hotel Pod Zeleným dubem.
Průběžné informace na www.maryska.cz a www.facebook.com/salonmaryska.

JAK SE PŘIHLÁSIT?
Malířský plenér, přihlášky na smigova.kamila@seznam.cz do 20. června. (malířský kurz – lekce trvá 3 hodiny, denně od 15 hodin, po domluvě lze i individuálně) Do přihlášky uveďte jméno, adresu, e-mailový kontakt. Tvůrčí dílny textilních technik, přihlášky na smigova.kamila@seznam.cz do 20. června. Do přihlášky uveďte jméno, adresu, e-mailový kontakt

Převzato z www.mubo.cz (Lukáš Kania)

Nerf